2 Ocak 2018 Salı

Erken Yaşta Zeka Gelişimi, Vücut Geliştirmekten Neden Daha Önemli?

zeka-gelişimi

Kapalı spor salonlarının üye kaydı yetiştiremediği, koşu bandına sıra beklenerek çıkıldığı bu günlerde; insanlar, vücut gelişimi konusunda önemli bir bilinç kazandı. Kimisi bu gelişimin insan kemiklerinin gelişim dönemlerinde daha kolay gerçekleştiği savunurken, kimisi de tam aksini savunarak ileriki yaşlarda da tüm azmiyle kas geliştirmeye ve fit bir vücuda sahip olma gayretini devam ettiriyor.

Vücut gelişimi kesinlikle her yaşta oldukça önemli ama gelişimi en az onun kadar kritik olan ve hayat boyu yaşamı büsbütün etkileyen bir olgu daha var, o da zeka gelişimi. Yapılan araştırmalar, küçük yaşlarda yapılan beyin egzersizlerinin insan hayatını ömür boyu etkilediğini savunuyor.

Zeka Gelişimi Nasıl Sağlanıyor?

Zekanın geliştirilebilir olup olmadığı bir tartışma konusu ancak bireyde mecvut olan zeka potansiyelinin daha verimli kullanılabileceği kanıtlanmış bir gerçek. Esasen zeka potansiyelini daha iyi kullanmak anlamında kullanılan “zeka gelişimi” kavramından bahsedelim. Küçük yaşlarda zeka gelişiminin gerçekleştirilebilmesi için dünya üzerinde uygulanan bir çok metod var. Bu metodlardan uygulanabilirliği en kolay olanı, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hal alan, zeka oyunları.

Çoğu eğitim kurumu da artık çocuk zeka oyunları alanına yatırım yapıyor ve öğrencilerini bu metodlarla geliştiriyor. Çocukların dersi takibinden, sınavlarındaki başarı oranlarına kadar birçok alanı etkileyen bu oyunlar, onları hızlı düşünmeye ve beyinlerini daha işlevsel kullanabilme alışkanlıkları kazandırıyor. Küçük yaşta kazanılan bu deneyimler, onlara hayatları boyunca beyinlerini daha sağlıklı kullanabilmelerini sağlıyor.

Ne Tür Zeka Oyunları Var?

Çocukların çok kısa sürede kavrayabildiği ve oyun oynadığını zannettiği için sıkılmadan keyifle oynadığı bu oyunlar çeşitli tekniklerle özel olarak hazırlanıyor. Kimi oyunun içinde üçgenler, kareler üzerinden oyun kurguları yaratılırken, bir başkasında da canlı hayvanlar yer alabiliyor.

Çocuğum Bu Oyunlara Nasıl Erişebilir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte evebeynlerin çocuklarının uslu durması konusunda tablet bilgisayarları başucu kurtarıcıları olarak gördüğü artık bilinen bir gerçek. Fakat çocukların o tabletlerde maruz kaldıkları içerikler konusunda yeteri kadar denetim sağlayamıyorlar. Eğer siz onlara tabletlerde çizgi film izleme dışında gelişimlerine daha çok katkı sağlayacak farklı işlevler de sunmak istiyorsanız, bu akıl ve zeka oyunlarını yüklemenizde fayda var.

Biz sizlere daha önce deneyimlediğimiz ve oldukça başarılı bulduğumuz Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve alanında uzman doktorların, TÜBİTAK desteği ile geliştirdiği MentalUP uygulamasını yüklemenizi öneriyoruz. İncelemek isteyenler için aşağıda kaynak paylaşıyorum:

https://www.mentalup.net/zeka-oyunlari

MentalUP, içerisinde en güzel zeka oyunlarını barındırarak çocukların görsel tanıma, soyutlama, görselleştirme ve hayal gücü gibi zihinsel becerilerini geliştiriyor.

Çocukların oyunları oynadıktan sonrasında size verilen performans raporlarından da çocuğunuzun gelişimini yakından takip edebiliyorsunuz.

Bu eğlendirirken öğrendiren aktiviteler ile çocuğunuzun geleceğine önemli ölçüde yatırım yapabilirsiniz. Bu yatırımın etkisi ilerleyen yıllarda onların hayatında çok fazla kalıp bulacaktır.

ÖZETLE:

Fiziksel sağlık ile zihinsel sağlık ihmal edilmemesi gereken ve eşit öneme sahip birer varlıktır. Bu varlıklar, insanın kaliteli bir yaşam sürebilmesi için diğer tüm varlıklardan kıymetlidir. Özellikle çocuk yaşlarda atılan adımlar, bir ömrü etkileyeceğinden tüm anne babaların bu konuda bilinçli olmaları hem bireysel, hem de toplumsal faydaya dönüşecektir.

Spor faaliyetleri ve beyin egzersizleri hakkında sıkı araştırmalar yapmalı, hayatımızdan her ikisini de eksik etmemeliyiz. Bu yazı ile konuya giriş yapmış olalım. Daha derin ve nokta atışı tavsiyeler içeren yazılarla bu serinin devamını sağlayacağız. İyi bloglar.

2 yorum

Gayet güzel bir yazı emeğiniz için teşekkürler ayrıca siteniz de gayet güzel epey begendim

Zeka gelişimi çocuklar için çok önemli her anne ve baba buna dikkat etmeli.


EmoticonEmoticon