3 Ocak 2018 Çarşamba

C Vitamini Bakımından Çok Zengin Bir Meyve Denildiğinde Sadece Limon mu Aklınıza Geliyor

c-vitamini-bakimindan-cok-zengin-bir-meyve

Havaların soğuması ile birlikte ortamda oluşan mikroplardan dolayı çoğu kimse soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalık ile karşı maruz kalabiliyor. Bu tür hastalıklardan korunmak ve soğuklara karşı metabolizma ayarlaması için akıllara gelen ilk şey c vitamini bakımından çok zengin bir meyve arayışı olmaktadır.

Özellikle C vitamini kış aylarında kişilerin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çok önemlidir. Peki metobolizmamızı güçlendiren, bizleri kış hastalıklarından koruyan C vitamini yönünden zengin meyveler hangileri?

Eğer bu işi sadece limon, portakal ve mandalina ile çözeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İlk akla gelenler bunlar olsa da bunlardan daha zengin meyve ve sebzeler de bulunmaktadır. Gelin şimdi onları inceleyelim:

1. Papaya

Papaya C vitamini açısından son derece vitamin deposu halinde bulunan bir meyvedir. Ülkemizde pek bulunmadığı için fazla duyulmamıştır. Kavun ağacı bitkisinin bir ürünü olan papaya meyvesinin 1 adeti günlük C vitamini ihtiyacının tam iki katını karşılayabilmektedir. Armut biçiminde portakal renginde dolgun görünümlü bir meyvedir. 100 gramında 60.9 miligram C vitamini içermektedir.

2. Yeşil ve Kımızı Acı Biber

Kış aylarında tüketebileceğiniz ve aynı zamanda vitamin ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabilecek bir üründür. İçerisinde ortalama olarak 250 mg. C vitamini barındıran bu ürünler aynı zamanda A vitamini, K vitamini, Fosfor, B6 vitamini, magnezyum, Manganez ve bakır yönünden de zengin içeriğe sahiptirler. Günlük olarak tüketimine önem verilecek gıdaların başında yer alırlar.

3. Brokoli

Brokoli lahanagillerden bir sebzedir ve çoğunlukla haşlanarak tüketilir. Ancak çiğ brokolide ortalama olarak günlük ihtiyacın 1,5 katını karşılayabilecek seviyede C vitamini bulunmaktadır. Brokoli de aynı zamanda C vitamini haricinde içinde bir çok ayrı vitamini barındıran bir vitamin deposu olma özelliğine sahip bir sebzedir.

4. Limon, Portakal ve Mandalina

Limon çok ama çok uzun bir süredir halk arasında ilaç olarak kullanılmaktadır ve sağlık açısından sağladığı faydalar bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Detoksifikasyon (vücudu arındırma) da kullanılması, karaciğer, safra ve hazımsızlık üzerindeki olumlu etkisi, enfeksiyonlar ve kanserde korunma ve tedavi amaçla kullanılması limonla ilgili bilinen gerçeklerden bazılarıdır.

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yerini alan Portakal ve mandalina da c vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Ayın zamanda içerisinde bulunan Kalsiyum, Fosfor, Demir, Magnezyum, potasyum, Çinko ve B6 vitaminleri sayesinde Gıda sanayiinde ve İlaç sanayiinde de kullanılmaktadır. Her iki meyve de ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştirilmektedir.

5. Ananas

Bir mandalina, portakal kadar yemediğimiz fakat C vitamini bakımından çok zengin olan ananas günlük C vitamini ihtiyacımızın %80’ini karşılamaktadır. 100 gram ananas 47,8 mg (%80 C vitamini içermektedir.

6. Kara Lahana

Özellikle karadeniz bölge insanının sıklıkla yemeklerinde tercih ettiği Karalahana, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliğine ilaveten A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir. 100 g haşlanmış karalahana 41 mg (%68) C vitamini içerir.

Yukarıdakilere ilaveten çilek, karnabahar, kırmızı lahana, kivi, maydanoz, marul, domates, nar, ıspanak gibi meyve - sebzeleri de sayabiliriz.

►►Bebeklerde K vitamini eksikliği belirtileri

Günlük ne kadar C vitamini almalıyız?

Sağlıklı bir yaşam için günlük alınması gereken miktar cinsiyete ve yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Sürekli ve düzenli olarak alkol ile sigara kullanan kişiler ile, depresyon, diyabet, astım, akne, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkları bulunan kişilerin C vitamini ihtiyacı çok daha fazla olabilmektedir.

  • 0-12 ay: 40-50 miligram
  • 4-8 yaş: 25 miligram
  • 14-18 yaş erkek: 75 miligram
  • 14-18 yaş kadın: 65 miligram
  • 19 yaşından büyük erkekler: 90 miligram
  • 19 yaşından büyük kadınlar: 75 miligram
  • Hamile kadınlar: 85 miligram
  • Sigara kullanan erkekler: 125 miligram
  • Sigara kullanan kadınlar: 110 miligram

C vitamini, suda çözünen vitaminler arasında olduğu için vücut tarafından depolanmaz ve fazlası ter, idrarla birlikte vücuttan atılır. Bu nedenle her gün yeniden alınması gerekir.

Uzmanlar C vitamininin, vitamin desteği yerine gıdalar yoluyla alınmasını önermektedir. Bunun ana nedeni, C vitamini içeren gıdaların sadece bu vitamin bakımından değil, vücut için gerekli diğer mineral ve vitaminler bakımından zengin olmasıdır.

Hastalandığınızda ya da ufaktan direnç kaybı göstermeye başladığınızda C vitamini bakımından çok zengin bir meyve olarak hangisini tercih ediyorsunuz?

2 yorum

Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı.

bilgilendirme için teşekkürler


EmoticonEmoticon