22 Mayıs 2017 Pazartesi

Sivilce Neden Çıkar ? Çıkmadan Nasıl Önlenir ?

sivilce-neden-çıkar-çıkmadan-nasıl-onlenir.jpg

Sivilce, çoğunlukla ergenlik çağında ortaya çıksa da, hem kadında hem erkekte, her yaşta görülebilme potansiyeline sahip cilt hastalıklarından birisidir.

Peki sivilce neden çıkar nasıl önlenir ?

Sivilce çıkmasının nedenleri için en önemli 3 başlığı saymak istersek :

  • Cilt yağının fazla üretimi
  • Ölü deri hücrelerinin dökülmesi
  • Bakteri birikimi

listenin başında gelecektir. Yukarıdaki maddeler hangi yaşta olursanız olun eğer vücüdunuzda yer alıyorsa sivilce çıkması kaçınılmazdır. Peki neden sürekli ergenlik dönemine vurgu yapılıyor ve ergenlik döneminde sıklıkla görülüyor?

Ergenlik döneminde özellikle vücuttaki yağ dokusunda, kas ve kemik yapısında değişiklikler olur. Hızlı büyümeyle birlikte enerji ve besin öğelerinde artış söz konusu olur. Ergenlik çağında toplam enerji ve besin öğeleri ihtiyacı, yaşamın bir başka döneminde görülmeyecek derecede yüksektir.

İhtiyaç duyulan bu enerji miktarını karşılamak için şeker, tatlı ve yağ ile tahıl grubu yiyeceklerin miktarında ayarlama yapılmazsa dengesiz beslenmeyle birlikte yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur…

Buna ilaveten biraz da teknik açıklama yapmak gerekirse:

Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezler, cilde açılan kanallara sahiptir. Bu kanallar eğer tıkanırsa sivilceler oluşur. Yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanır. Yağ yapısında bir madde olan sebum cildi korur. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşumuna neden olur.

Beslenmenize dikkat etseniz bile aşağıdaki uygulamalar da sivilce nedeni olabilir…

  • aşırı yağlı kozmetik ürünler
  • Makyaj malzemeleri
  • Hamilelik
  • Vitamin eksikliği
  • Yüksek nem oranı ve terleme

Sivilce çıkmadan nasıl önlenir ?

Çaya çorbaya limon şeklinde verilen çeşitli yöntemler olsa da en önemlisi sizin vücudunuzu tanımanızdır. Neyin dokunduğunu neyin iyi geldiğinden emin olmanız gerekir. Yine de çoğu insanda işe yarayan aşağıdaki maddeleri denemenizi öneririm :

Yüzde sivilce çıkmaması için ne yapılmalı

1 - Yüzünüzü temiz tutun

Cildinizin yüzeyindeki yabancı maddeleri, ölü cilt hücrelerini ve ekstra yağları temizlemek için yüzünüzü günde iki kez yıkamanız önemlidir. Günde ikiden fazla yıkanması  iyiden çok zarar verebilir. Ilık su ve yumuşak sabun kullanın. Sert bir sabun (deodorant vücut sabunu gibi) kullanıldığında, zaten iltihaplanmış cildi incitebilir ve tahrişe neden olabilir.Çok yumuşak bir bezle veya elinizle hafifçe yıkayın. Daima iyice durulayın ve daha sonra yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın.

2 - Nemlendirin

Birçok sivilce türü deriyi kurutan maddeler içerir, bu nedenle daima kuruluğu ve ciltte tahrişi en aza indiren bir nemlendirici kullanın. Etikette "noncomedogenic" olup olmadığına bakın, yani akne yapmamalıdır. Yağlı, kuru veya kombine ciltler için yapılmış ayrı ayrı nemlendiriciler vardır.

3 - Bir  sivilce kremi deneyin

Bu sivilce kremlerinin bir reçeteye ihtiyacı yoktur. Çoğu, benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit veya laktik asit gibi bakterileri önleyen ve cildinizi kurutan maddeler içerir. Başlangıçta az miktarda başlayın. Sonra ne kadar kullanacağınızı ve ne sıklıkta ayarlayabilirsiniz.

4. Makyaj yaparken dikkat edin

Yüzünüzde sicilce patlamışsa toz veya allık kullanmayın. Makyaj yapmışsanız, günün sonunda yıkayın. Mümkünse, boyalı maddeler ve kimyasallar içermeyen yağsız kozmetik ürünleri seçin. "Sivilceye neden olmamalıdır" anlamına gelen "noncomedogenic" olarak etiketlenmiş makyaj ürünlerini seçin. Satın almadan önce ürün etiketindeki içerik listesini okuyun.

5. Saçlarınıza dikkat edin

Saçlarınızda kokular, yağlar, pomatlar veya jeller kullanmaktan kaçının. Yüzünüze bulaşırlarsa cildinizin gözeneklerini tıkayabilirler ve cildi tahriş edebilirler. Hafif bir şampuan ve saç kremi kullanın. Yağlı saç yüzünüzdeki yağa katkıda bulunabilir, bu nedenle özellikle sıkıldıysanız saçlarınızı sık sık yıkayın. Uzun saçınız varsa yüzünüzden uzak tutun.

6. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Yüzünüzü sık ellemekten kaçının. Sadece bakterileri yaymakla kalmazsanız, aynı zamanda iltihaplanmış yüz derisini tahriş edebilirsiniz. Enfeksiyona ve yaralanmaya neden olabileceği için asla parmaklarınızla sivilceleri sıkıp veya patlatmayın.

7. Güneşten uzak durun

Güneşin ultraviyole ışınları iltihaplanmayı ve kızarıklığı artırabilir ve post-inflamatuar hiperpigmentasyona (koyu renk değişikliği) neden olabilir. Bazı akne ilaçları cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneşte kalma  zamanınızı sınırlayın, özellikle sabah 10 ile öğle sonrası 2 arasındaki saatlerde uzun kollu gömlek, pantolon ve geniş şapkalı bir şapka gibi koruyucu kıyafetler giyin. İster sivilceleriniz olsun veya olmasın, güneşe maruz kalmadan en az 20 dakika önce her zaman SPF 30 veya daha üstü geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın. Yeni sivilceleri daha az olası hale getirmek için güneşten koruyucu etikete "noncomedogenic" varmı yokmu bakın. Cildinize neyi sürdüğünüzü bilmek için ürün etiketindeki açıklamaları okuyun.

9. Her gün egzersiz yapın

Düzenli egzersiz cildiniz dahil tüm vücudunuz için iyidir. Egzersiz yaparken giysiler giymekten kaçının veya cildinizi ovan ve tahrişe neden olabilecek egzersiz donanımları kullanmayın. Duş yapın veya egzersizden hemen sonra yıkanın.

10. Sakin olun

Bazı çalışmalar, stres ile sivilcelerin arasında  bir bağ olduğunu göstermiştir. Stres yaşatan şeyleri kendinize sorun. Sonra çözüm arayın.Şüpheleriniz olduğunda, sivilceleri önlemek veya durdurmak için daha fazla tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için bir dermatologla görüşün.

Son Sözler

Sivilcelerle oynamak, sıkmak ya da kaşımak iz kalma ihtimalini arttırır. Bu yüzden bu tür davranışlardan kaçınmanızı öneririm. Bir şey meydana geldikten sonra düzeltmek biraz daha zor. O yüzden sivilce neden çıkar bunu bilip çıkmadan nasıl önlenir konusuna daha fazla dikkat ederseniz daha doğru olur.

29 yorum

bu gibi sebepler söylense de sadece bunlara dikkat ederek sivilce önlenmez dostlar.önce doktora bir gidin.sebebi başkada olabilir

Şükür ki ben çok fazla sivilce sorunu yaşamadım. Ancak bu konudan psikoloji bozulan ve terapilere giden arkadaşlarım oldu. Denenmesi gereken öneriler. Ancak unutulmamalıdır ki kesin çözüm kesinlikle doktor.

Stres yapınca hemen yüzümde sivilceler çıkmaya başlıyor en büyük etken stres bence

Stresin sivilceye etkisi olduğuna eminim vize final sınavlarım yaklaştığında sivilce çıkabiliyor bende.

Yüzü temiz tutmak sebeplerin en önemlisi.Yine de her insanın cildi aynı olmuyor

Yüzümde çıkan sivilcelere çok sinir oluyorum bu yüzden kullandığınız sabunlara dikkat edin arkadaşlar.

Bunları da bilmek gerekiyor ama başa çıkamadığınız bir hal almadan DR danışmakta en iyisi, ben yüz temizleme jelleri ile günde bir kez temizliyorum.

Peeling çok iyi oluyor. Peeling sayesinde cildiniz daha pürüzsüz ve canlı görünüyor tavsiye ederim özellikle duş altıktan sonra yapın.

Bi geçmedi gitti şu sivilceler çıldırıcam ya. Önerilerinizi deneyeceğim inşallah bu sefer geçer :/

yüzü temiz tutmak yada nemlendirmek gibi önlemler tek başına yeterli olmuyor.Doktora görünmek lazım

doktora gidin dostlar.sivilcelerin kesin olarak azalmasını istiyorsanız test yaptırmalısınız

doktora gitmiştim.bana krem vermişti.düzenli kullanım sayesinde eskisi kadar sivilce çıkmıyor artık

Sivilceler cilt gözeneklerinin dış etkenler dolayısı ile kapanması sonucu oluşuyor. Onun için Doğal bir sabun ile günde birkaç sefer yüz temizliğini yapmak önemli.

Senden Lider Olmaz delete 22 Mart 2017 14:01

Tüm bunların yanında buz tedavisini de önemseyin dostlar. Aklınızın bir kenarında dursun.

Bir türlü kurtulamadım arkadaş, yeter ya bitsin geçsin artık

Ben çözümü roaccutan kullanmakta buldum, tavsiye ederim arkadaşlar. Korkmayın görünün doktora.

Garnier Saf & Temiz 3'ü 1 arada'yı kullanıyorum etkisini de gördüm yüzümü ferahlatıyor ve temizliyor.

Sivilceler insanın bünyesine göre daha fazla veya daha az çıkabiliyor. Sivilceler için benimde işe yaradığını gördüğüm propolis diye arı ürünlerinden birisi bu sorunu yaşayanlar deneyebilir.

Öyle ya da böyle çıkıyor işte sivilce ama nadir çıkıyor hiç sorun etmeye gerek yok.

eğer sivilceniz çoksa gidipte baskalarının lafıyla değişik ilaçlar kullanmayın.

Sivilceler benimde sıkıntı çektiğim bir konuydu. Doğal cilt kürleri ile kurtuldum sivilcelerden.

eğer doktorunuz size krem verirse şimdiden söyleyim hiç bir halta yaramıyor.haberiniz olsun

Stresin etkisi olduğunu kesinlikle katılıyorum yani yaşadığım için biliyorum. Önemli sınavlara gireceğim zamanlarda sivilce çıkıyor.

Sivilce ergenlik döneminin kabuslarından biridir. Çoğu gencin korkulu rüyasıdır.

Gençliğimde o kadar çok uğraştım ki bunlarla illallah etmiştim. ne yaptım ise geçmemişti. allah kimseye böyle dert vermesin

Son zamanlarda insanların en çok dert çektikleri durumlardan bir tanesi sivilce problemidir. Bununla baş etmenin yolları çok iyi şekilde anlatılmış.

Güzel yazı için teşekkürler ama bu maddelerin hepsini yapmak biraz zor sivilce giderici sabun oneriniz varmi

Bi kurtulamadım şu sivilcelerden(!) Ama son dönemde elma sirkesi kürünün ve özellikle aloe vera bitkisinin çok faydasını gördüm. Mümkün mertebe aloe veralı kremler yerine direkt bitkisini alın ve kullanın

Sivilce sıkmak en sıkıntılı yöntem ya


EmoticonEmoticon