9 Mayıs 2017 Salı

Yetişkinlerde ve Bebeklerde K Vitamini Eksikliği Belirtileri

bebeklerde-k-vitamini-eksikliği-belirtileri

Bebeklerin kanama eğilimini ortadan kaldırabilmek için doktor tavsiyesi ile doğduğu ilk günden itibaren onların K vitamini alması gerekir. Özellikle beklenen ağırlığın altında olan, erken doğum olan, doğumda solunum zorlukları yaşayan bebeklerin bu vitamine ihtiyacı vardır.
Peki bebeklerde k vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

K vitamini adını  Almanca da pıhtılaşma anlamına gelen Koagulationsvitamin kelimesinin baş harfinden almıştır.

Adını çok da duymuş olmasak da K1 (filokinon) ve K2 (menakinon) vitaminlerinin birleşiminden oluşmuştur. K1 vitamini en çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. K2 vitamini ise et ve diğer hayvan ürünlerinde az bir miktar vardır ve bu yüzden genellikle çok fazla K2 vitamini aldığımızı söyleyemeyiz.

Peki K2 vitamini olarak bir eksikliğimiz mi var?

Yediğimiz bitkilerdeki K1 vitamini bir oranda bağırsaklardaki faydalı bakteriler tarafından K2’ye dönüştürülüyor. Gıdalardaki yağ, bu dönüşüm oranını artırarak daha çok K2 vitamini almamızı sağlıyor.

K vitaminin görevi nedir?

Diğer tüm vitaminler gibi vücudumuz için önemli olan K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Yağda çözülen vitaminler arasındadır.  Vücudumuzda karaciğerde depolanır.

Kanamaların durması için kan pıhtılaşmasını meydana getiren bazı proteinleri bu vitamin türü kontrol eder.

Son yıllarda yapılan araştırmalar aynı zamanda D vitamini gibi kemik gelişimi ve yenilenmesinde de önemli rol oynadığını göstermektedir.

K vitaminin faydaları nelerdir?

 • Kemikleri sağlamlaştırır.
 • Menopoz sonrası kemik kaybını önler.
 • Damar sertliği, karaciğer ve prostat kanseri riskini azaltır.

K vitamini eksikliği pek görülmez çünkü günlük yaşamımızda gıda olarak aldığımız yeşil yapraklı sebzelerin çoğu yukarıda bahsettiğim gibi bu vitamini bolca içermektedir. Bağırsaklarımızdaki iyi huylu bakteriler de bu vitamini üretmektedir.

K Vitamini Bulunan Besinler

Birçok besinde K vitamini bulunmaktadır:

Adaçayı, fesleğen, ıspanak, kekik, karalahana, brüksel lahanası, taze soğan, brokoli.

Marul, lahana, maydonoz, köri, kuşkonmaz, pul biber, paprika, kurutulmuş domates, salatalık turşusu, kereviz, havuç, kuru karanfil, soya fasulyesi, kaju, böğürtlen, duf, ahududu, yabanmersini, dut, incir, armut.

K Vitamini Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilir

Kemik kırığı, kronik karaciğer hastalığı, antikoagülan tedavi, karaciğer kanseri, damar sertliği, kistik fibrozis, inflamatuar bağırsak hastalığı, pankreas kanseri, böbrek taşları, gebelikte bulantı ve kusma, kemik kaybı, osteoporoz, tromboz.

K Vitamini’ nin Eksiklik Belirtileri

K vitamini eksikliği yetersiz beslenme, yetersiz emilim, karaciğer ve sindirim sistemi rahatsızlıkları nedeniyle vitamin depolanmasında sorun yaşanması nedeniyle ortaya çıkabilir. Özellikle yeni doğan bebekler de risk altındadır.

Kistik fibroz, çölyak, pankreatit ve Crohn hastalığında K vitamini eksikliği yaşanabilir.

Birçok vitamin gibi K vitamini de vücudumuz için önemlidir ve düzenli beslenme ile alınmalıdır. Eksikliği sırasında

 • Diş eti kanaması,
 • Adet kanamasında artış,
 • Burun kanaması,
 • İdrarda kan,
 • Kolay yaralanma ve morarma
 • Kesiklerin normalden uzun kanaması görülmektedir.

Bebeklerde k vitamini eksikliği belirtisi ise kanama olmasıyla anlaşılmaktadır.

 • Erken kanamalar, doğum gerçekleştikten sonra ilk 24 saat içerisinde gerçekleşir. Klasik kanamalar ise doğum gerçekleştikten sonraki 1 hafta içerisinde gerçekleşir.
 • Böyle bir durumda doktorlar bebeğin bacak kasına enjeksiyon yaparak, gerekli takviyeyi yaparlar. Ayrıca ağız yoluyla bebeğe K vitamini takviyesi yapmak da mümkündür.

Son Sözler

Alınan K vitamininin dozu önemlidir. Antiasit, antibiyotik, kan inceltici, aspirin veya kanser ilaçları ve kolesterol ilaçları gibi pek çok ilaçla etkileşime girebilir.

Vücutta gereğinden fazla kullanılan vitaminler idrar ve dışkı ile vücuttan dışarı atılır. Bu nedenle vitaminler vücutta herhangi bir kısımda depolanmaz Fakat yağda eriyen A, E, D, K gibi vitaminler fazla veya aşırı dozda alındığında vücutta birikerek toksik etkiler gösterebilir. Bu nedenle vitaminler yalnızca gerçekten ihtiyaç duyulduğunda ve vücutta eksiklikler tespit edildiğinde kullanılmalıdır.

4 yorum

Diş etlerimin çok fazla kanadığı bir dönemde diş hekimim tarafından almam tevsiye edilmişti bu vitamini. neyseki şimdi herhangi bir sorunum yok.

K vitamininin vücuda dolaylı faydaları da var. Bu vitaminin eksikliği problemler yaratıyor aynı şekilde fazlası da problem yaratıyor.

K Vitamini insan vücudu için çok gerçekten çok önemli bu vitaminin eksikliği bir çok problemi de beraberinde getiriyor.

Disposable Heroes delete 20 Nisan 2017 15:40

Son zamanlarda çok fazla bel ve diz ağrısı çekiyorum. Doktora da henüz gitmedim,yazıyı okuyunca aklıma geldi de acaba bir vitamin eksikliği yaşıyor olabilirmiyim.


EmoticonEmoticon