20 Mart 2017 Pazartesi

Tiroit Bezi Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Tiroit bezi gırtlağın ön tarafında bulunmaktadır. Salgıladığı hormonlarla, vücuttaki organların işleyişini ve metabolizmasını etkilemektedir. Tabi bazı durumlar tiroit bezinin çalışmasını etkilemektedir. Mikroplar, kalıtım, ısı değişikliği, yaşlanma, iyot eksikliği veya fazlalığı, radyasyon, kullanılan ilaçlar ve kanser hastalığı etkileyen durumlardır. Tiroit hastalığına dahiliye bakmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?
Boynun ön kısmında şişlik, nadiren ağrı, ses kısıklığı, boğazda baskı hissi belirtilerdir.

Hipotiroidi ve Hipertiroidi Nedir?

Hipotiroidi tiroit bezinin az salgılanmasından dolayı oluşan bir problemdir. Bu hastalığa yakalananların şikayetçi olduğu belirtiler şunlardır;
Ciltte kuruluk, yüzde ve vücutta şişkinlik, saçlarda kabalaşma, uykuya eğilim, üşüme, kabızlık, seste kalınlaşma, kadınlarda adet düzensizliği.

Hipertiroidi ise tiroit bezinin aşırı salgılanmasından dolayı oluşan bir problemdir. Bu hastalığın sonucu ise şu belirtiler görülmektedir.
İştah artmasına rağmen kilo kaybı, terleme, çarpıntı, sıcağa karşı hassaslaşma ve tahammülsüzlük, bağırsak hareketlerinde süratlenme, uyku bozukluğu, adet düzensizliği, sinirlilik yakınmaları.

Tedavi Yöntemleri

Tiroit hastalığı sonucu yutma güçlüğü, nefes alma problemi ve ses kısıklığı geliştiği durumlarda ameliyat tercih edilmektedir. İlaç tedavisine cevap vermeyen hipertiroid durumunda da ameliyat tercih edilmektedir. Kısacası hastanın hastalık öyküsünün alımı, muayene, ultrasonogragi, tiroit hormonu tayini, sintigrafi, biyopsi’dir.

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan araştırmalar sonucunda bir araya getirilmiştir.

12 yorum

Bir akrabaın Tiroit bezi az çalışıyordu bu yüzden kuru öksürük oluyordu. Doktora gittikten sonra düzeldi zamanla.

Daha Fazla Arge Yapın delete 22 Mart 2017 14:00

Neredeyse 10 yıldır sürekli tiroid değerlerimi kontrolde tutuyorum. Her ay 6 ay da bir mutlaka doktora giderim. Aksatan varsa yukarıdakileri aklına getirsin ve kontrol ettirsin.

Tiroit bezi hastalıkları ciddi problemler yaratıyor. Vücudumuzun genel işleyişinde önemli bir rol o oynayan hormonların dengesini sağlayan tiroit bezi sağlıklı çalışmadığında bütün metabolizma bozuluyor.

tiroid hastalığı çeken insanlar için hayat çok daha zor oluyor dostlar.bunu bilin

Tiroid bezinin hastalıkları oldukça yaygın görülüyor. Hastalık ilerlemeden önlem alınmalı.

Bilgilendirme için teşekkürler, sanırım tedavi olmam gerekiyor :)

insanlara söylesen tiroid bezi önemli diye hiç oralı bile olmazlar.lakin tiroid çok önemli bir bezdir.

Troid bezi hastalıkları bilindiğinden daha tehlikeli problemler yaratabiliyor. Hormanal dengeyi sağlayan bu bezde yaşanacak bir sorun bütün vücudun hormonal dengesini bozuyor.

Troid bezi genel sağlık açısından önemli, Hormonal dengeyi sağladığından dolayı birçok organı ve yapıyı etkileyebiliyor. Troid bezi hastalıkları ciddi sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

İbrahim Saraçoğlu'nun Tiroid bozukluğu için önerdiği bir bitkisel tedavi var. Faydasını görenler tavsiye ediyor.

Her sene düzenli olarak tiroit testlerimi yaptırıyorum. Risk altındayım çünkü. Kendinizi iyi dinleyin dostlar. Kontrolden geçmeyi unutmayın.

Ercan KIZILKOCA delete 20 Nisan 2017 02:02

Sağlık gerçekten hastalandığımızda değerini çok çok anladığımız birşey. O yüzden doktor bakımlarınızı yaptırın lütfen. Sağlığın şakası olmaz.


EmoticonEmoticon