19 Mart 2017 Pazar

A Vitamini Nedir ? Nelerde Bulunur ?

A vitamini vücut sağlığımız için önemli olan vitaminlerden biridir. Genel olarak diş, kemik ve dokuların yapısını korumakta önemli bir rolü bulunmaktadır. Ayrıca göz sağlığında da faydaları ileri düzeydedir. Düşük ışıkta görme yetimizi geliştiren A vitamini göz sağlığımızı korumaktadır.

A vitamini iki şekilde doğada bulunmaktadır. Retinol ve Karotenoidler olarak. Retinol olarak hayvansal gıdalardan elde edebiliriz. Karotenoidler olarak bilinen bileşen yapısı ise bazı bitkiselde bulunmakta ve bu bileşen türü vücudumuzda A vitaminine dönüşmektedir.

Pekala bu bilgiler ışığında bu vitamin türü hangi hayvansal gıdalar ve bunun yanısıra bitkilerde bulunur.

A vitamini bulunan bitkisel gıdalar
Havuç
Ispanak
Tatlı patates
Şalgam
Kabak
Mercimek
Kavun
Kırmızı biber
Domates
Greyfut
Pırasa
Karpuz
Yeşil fasulye
Kayısı
Maydonoz
Brokoli

A vitamini bulunan hayvansal gıdalar
Keçi sütü ve inek sütü
Karides
Yumurta
Peynir
Somon
Yoğurt
Sardalya
Tuna
Tavuk

A vitamini eksikliği: Çoğu besinde bulunduğu için genel olarak eksikliğini yaşamıyoruz ancak olası bir eksiklikte belirtiler şunlardır;
Gözlerde değişiklikler: Gece körlüğü ve az ışıkta görme sorunları. Bunun yanı sıra ışık değişimlerine gözün yavaş tepki vermesi.
Gözün aşırı kuruması.
Epitelyal: Epitel dokuda sertleşme. Burun, göz, sinüs, orta kulak, akciğer, ağız ve idrar yolu enfeksiyonlarında artış. Enfeksiyonlara karşı vücudun zayıflaması.
Aşırı cilt kuruluğu.
Kemiklerin ve dişlerin zayıflaması.

A vitaminin fazla alınması ise karaciğer problemlerine, kemiklerin zayıflamasına ve doğum kusurlarına sebep olabilir.

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan araştırmalar sonucunda bir araya getirilmiştir.


11 yorum

A vitamini genel sağlık açısından oldukça önemliymiş. Birçok besinde bulunuyormuş. Vitamin eksikliği birçok sağlık probleminin altında yatan neden bence. Besinlerden yeterli miktarda alınamıyorsa, Gıda takviyelerini kullanılmalı.

Alman Gurbetçi delete 20 Mart 2017 08:59

Bir kaç istisna hariç bu vitamin içeren bitkisel ürünleri çok seviyorum. O yüzden sanırım eksikliğini şimdiye kadar pek çekmedim.

Virmanlar Sorunlu mu? delete 20 Mart 2017 09:06

Keçi sütü peynir ve yoğurt. Tüm hayatımı bunları tüketerek geçirebilirim. Özellikle yoğurtsuz yaşam düşünemiyorum.

Arkadaş anlamıyorum ya sanırım bende oldukça fazla eksik :) Önerdiğiniz gıdaları bol bol tüketmeye çalışacağım teşekkürler...

Genel vitamin takviyeleri kullananlar da A vitamini zehirlenmesi de olabiliyormuş. Bağışıklığı güçlendirmek için kısaca sebze, meyve, et, süt ve süt ürünleri yemek lazım aburcuburları da az tüketmek lazım.

havuç,a vitamini alımı için birebirdir.gözler için yazılan faydası doğrudur

a vitamininin eksikliğini yaşamamamız normal.çünkü yediğimiz çoğu besin bunu karşılıyor

A vitamini sivilcelerin çıkmasını da önlüyormuş tabii birçok faydası var bu nedenle önemli.

İngilizce Bilmeyen mi Kaldı delete 23 Mart 2017 16:59

Süt ne kadar önemli bir besin. Burada da çıktı karşımıza. Süt ürünlerini bolca tüketiyorum o yüzden sanırım eksiklik çekmiyorum.

A vitamini önemli bir vitamin. Vitamin kullanımında bir bilgisizlik var. Artık her yerde onlarca vitaminin içeriğinde olduğu gıda takviyeleri satılmakta ancak vitamin eksikliği ne kadar sorunsa, bir vitaminin gereğinden fazla alınması da problemler yaratabiliyor.

Sadece A vitamini için değil diğerlerinin de eksikliği büyük sorunlar çıkartabiliyor. Tabii ki kullanımları ne az olmalı ne de çok olmalı.


EmoticonEmoticon