16 Şubat 2017 Perşembe

Obezite Nedir? Obezitiye Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Obezite, bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye göre oranının aşırı artması sonucu vücut ağırlığının normalin üzerine çıkması demektir. Yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının % 15-18 i, kadınlarda ise % 20-25 i yağ dokusunu oluşturmaktadır. Bu oran erkeklerde % 25 i kadınlarda ise % 30 un üstüne çıktığı zaman obezite sorunu başlamış demektir.

Bu rahatsızlığa Dahiliye  bakmaktadır.

Obezite Neden Olur?

Bu soruna sebep olan etkenler tam olarak açıklanamamıştır. Dengesiz ve yanlış beslenmek en önemli nedenidir. Beslenme etkeni dışında; genetik yapı, çevresel etkenler, fizyolojik ve sosyo-kültürel yapı ve psikolojik sorunlarda obezitenin oluşmasında önemli faktörlerdir. Genel olarak dünya çapında özellikle çocukluk çağındaki insanlarda obezitenin görülmesi çevresel etkenlerin sebebiyet vereceği yönünde fikirlerin ileri sürülmesine sebep olmuştur.

Ayrıntılı Olarak Obeziteye Sebep Olan Etmenler

Dengesiz ve yanlış beslenme – En önemli faktör maalesef budur ve lütfen dikkat ediniz.-
Yaş ve cinsiyet
Eğitim düzeyi
Sosyo – kültürel etmenler ve gelir durumu
Hormonal ve metabolizmal sebepler
Genetik yapı
Psikolojik sorunlar
Yanlış diyet uygulamaları
Sigara ve alkol kullanımı
Bazı ilaçlar ve hastalıklar
Doğumlar arasındaki süre ve doğum

Tüm bunların yanında yapılan bazı araştırmalara göre yeni doğanların, doğumdan itibaren beslenme şekilleridir. Anne sütü ile beslenen ve anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin obeziteye yakalanma olasılıkları birbirinden farklılık göstermektedir. Tamamlayıcı besinlere başlama zamanı ve bu besin türlerinin miktarları bu konuda önemlidir. Lütfen bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız.

DSÖ ve UNICEF gibi otoriter yapılanmaların açıklamalarına göre bebeklere ilk 6 ay anne sütü, sonraki süreçte ise emzirmenin sürdürülmesi ve yanında kaliteli, sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyen tamamlayıcı besinlerin verilmesi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak kesinlikle sağlıklı besinler olmalı ve dengeli bir şekilde verilmeli. Ayrıca emzirmenin 2 yıl boyunca devam ettirilmesi kronik hastalıklara ve obeziteye karşı uzun dönemde koruma sağlamaktadır.


Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan incelemeler sonucunda oluşturulmuştur.

Metabolizma Nedir? Daha hızlı çalışması için neler yapılmalı? Ayrıca bkz.
Dahiliye

26 yorum

günümüz insanları aşırı şekilde yenmemesi gereken besinleri tüketiyorlar.üstüne bir de sporsuz yaşam ekleniyor

Obezitenin yalnızca yetişkinlerde olduğunu düşünürdüm. 15 aylık bir çocuğu olan tanıdığımızın çocuğu 16 kilo olunca, doktor obezite sınırında deyip ona göre bir yol çizmişti. Bu bela yaş dinlemiyor.

Günümüzde sürekli bilgisayar başında oyun & iş sebepleriyle uzun süre kalmak. Hareketsizlik ve süreki birşeyler tüketme isteği obezite'ye sürüklüyor aslında hepimizi. Yazı için teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş.

Türkiyenin en çok sorunlarından birtanesi diyebilirim nerdeyse çevremde 3 kişiden 2 si obezite acaba hiç rahatsızlık duymuyorlarmı

bir de bizde söyle bir kanı var : çocuğum bu yaşta çok zayıf kilolu olması lazım diye.bu yanlış

Son yıllarda obezite ülkemizde daha fazla görülmeye başlanmış. Dengesiz beslenme bu durumu tetikleyen en büyük neden bence.

Eksik Çalışan delete 17 Şubat 2017 10:09

Emzirmenin 2 yıl sürmesi çok önemli her yerde bunu vurguluyorlar ama insanlar bunu pek dikkate almıyor. Ben ikinci doğum günü kutladığım gün bırakmışım umarım çocuğum da öyle olur.

Ah ah eskisi gibi doğal gıdalar kalmadı ki her şeyin için bir şey var. Onu yesek kanser yapıyor bunu yesek kilo yapıyor, hadi bizden geçti de yeni nesle çok üzülüyorum.

hareketsizlik obezitenin en büyük dostudur. hareketli olunması lazım.spor en güzel harekettir.yeme içmede önemli

Yazıya bir de boy kiloya göre index çıkaran bir hesaplama koyarsanız süper olur. Ben bu index de sınırda çıkıyordum sürekli ama sanırım şimdi sınırı aştım.

Aralıksık uzun saatler geçiriyoruz bilgisayar başında hepimiz için muhtemel bir sağlık sorunu. Dikkat etmeliyiz :/

Şimdilik bizim ülkemizde sorun olmayabilir ama yakında bizde de baş gösterecek.hareketli olmak lazım

Ayrıştırıcı delete 22 Şubat 2017 09:06

Sanırım bende potansiyel bir obez hastasıyım. Dün tartıya çıktığımda 110 kiloyu gördüm. Boyum 194 santimetre ama yine de emin adımlarla ilerliyorum.

Obezite son yıllarda dünya genelinde en çok mücadele edilmesi gereken hastalık olarak ortaya çıkmış durumda. birçok ülke obezite ile mücadele için milyarlarca dolar harcamakta, bunun sebebi obezitenin birçok hastalığa zemin oluşturması.

Çoğu kişinin yaşadığı bir sorun. Yeme bozukluğunun yanında bir çok sebebi var.

Geleceğin hastalığı obezite diyorlar gerçekten de bu gidişle öyle olacak çünkü doğal olan katkısız neredeyse bir şey kalmadı ve daha çok bizde fast food tüketiyoruz.

Cagımızın En Kötü Hastalıgıdır Obezite . Tıp Bile yenemedi Sonumuz Hayrola.

Şans Eseri Başarı delete 1 Mart 2017 10:39

Gelecekteki hastalığım. Şimdiden hakkında bilgi sahibi olmak iyi oldu. Sonuç olarak dengeli beslenmiyor ve spor yapmıyorum.

Obezite insanın ne bulursa gömmesi ondan sonra da ben neden kilo veremiyorum ya demesidir. Latife ediyorum tabii, çok sinsi bir rahatsızlık.

obezitenin en büyük nedeni hareketsizlik.hareket şart.vücudun besini yakması lazım

Hayattaki herşey bir seçimdir. Obeziteden kurtulmak isteyen iradesi olan her insan kurtulabilir arkadaşlar.

Kilo vermek için onlarca yöntem var ancak biraz da kendimizi sınırlamalıyız diye düşünüyorum.

obezite yanlış beslenme alışkanlığı ve hareketsiz yaşamdan dolayı ortaya çıkar.bol su kullanılmalı

Obezite ve aşırı kilo problemlerinin birazda genetik olabileceğini düşünmekteyim. Aile olarak kilo almaya yatkın kişiler kilo almamaya daha çok dikkat etmeliler.

Obezite hastalığı olmak istemem tabii ama boyuma göre 6-7 kilo eksiğim var bu arayı kapatmak için fast foot tüketiyorum.

Son 1 yıldan beri dengesiz besleniyorum diyebilirim öğrenciliğin problemlerinden ama her gün dolu dolu geçiyor günler o yüzden eritiyoruz fazlalıkları.


EmoticonEmoticon