10 Şubat 2017 Cuma

Mide Ağrısı Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Mide ağrısı, birkaç sebepten ötürü midenin bazı şekillerde kendini belli ederek ağrımasıdır. Ağrıların tanımı oldukça zordur. Bazen yanma bazen de batma gibi bir hisle kendini belli etmektedir. Önemli olan bu durumun devamlılığıdır. Şayet devam etmesi sıradan bir ağrının ötesinde ciddi hastalıklara haberci olabilir. – Sinirsel hastalıklar, ülser, safra taşı, gastrit ve kolit hastalıklar, mide kanseri gibi.-
Bu rahatsızlığa Dahiliye bakmaktadır.

Mide Ağrısının Sebepleri

Fazla ya da Hızlı Bir Şekilde Yemek Yemek: Bu durum birçok kez başımıza gelen ve bir süre sonra geçen ağrı türüdür. Sindirim sisteminizi zorlamanız bu duruma sebep olmaktadır. Daha yavaş yemek, lokmaları küçültmek faydalı olacaktır.

Enfeksiyon: Dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Virüs veya bakterilerin sindirim sitemine girmesiyle birlikte biyolojik yapının bu virüs ve bakterilerden kurtulmak istemesiyle oluşur. Virüsler, mide gribi dediğimiz soruna da yol açabilir; mide ağrısı, bulantı ve kusma belirtileridir. – Belirtiler genel olarak yemeklerden sonra ortaya çıkabilir.- Bakteri ve virüslerden kurtulmanın en etkili yolu ise; ellerimizi temiz tutmak, başkalarının havlusunu, bardağını veya kaşık – çatalını kullanmamak.

Kabızlık: Gıda alırken içerisindeki sıvı oranının düşük olması veya lif miktarının az olması insanlarda kabızlık sorununa sebep olmaktadır. Bu da mide ağrısı yapabilir. Dikkatli, dengeli ve sağlıklı beslenmek yeterli olacaktır.

İltihap ve Tahriş: İç organlarımızdaki bazı rahatsızlıklar veya şişkinlikler mide ve karın ağrısına sebep olabilir. Ülser, apandisit, iltihaplı bağırsak sendromu gibi durumlar bu şikayetlerimizi artırabilir. Düzenli doktor kontrolü ağrılar ve genel olarak sağlıklı yaşam için gereklidir.

Gıda İntoleransı: Vücudun sindirmekte zorluk çektiği yiyeceklerin alımı durumuna denir. Birçok gıda intoleransı çeşiti vardır. Laktoz intorelansı, süt ve süt ürünleriyle ilgilidir. Fıstık alerjisi, çölyak hastalığı vd. Alerji yapımızı tecrübe etmiş olmamız dikkat etmemiz için bir artıdır. İlk kez alacağınız besinleri fazla yememeli veya içmemelisiniz.

Yukarıda yazılanların dışında bir de anotomik problemler vardır. Bunlar organ yapınızdaki farklılıklar veya genel olarak hastalıkların sonucunda oluşan – tetiklenen rahatsızlıklardır.

Stres: Gün içerisinde veya son zamanlarda yaşadığınız yoğun stres bazı fiziksel belirtilerin oluşmasına sebep olabilir. Baş ağrısı, mide ağrısı vb. Aynı zamanda stresin ektilerinden biri de psikolojik olarak düzenli yaşamın dengesizleşmesidir. Bu yüzdendir ki beslenmede de oluşacak değişiklikler sonucunda sindirim siteminin bozulması veya ani değişimi ağrılara ve bazı hastalıklara sebep olabilir. Dikkatli olunması gereken bir diğer durum da budur.

Fazla kilolar: Vücudun fazla kiloda olması mideye baskı uygulayabilir bu da ağrıların nedenlerinden biridir. Aynı zamanda safra taşının etkilenmesi de karın ağrısına sebep olabilir. Dengeli bir yaşam ve sağlıklı diyetler fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayabilir.

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan incelemeler sonucunda oluşturulmuştur.

Karın Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi için bkz.
Dahiliye

9 yorum

Hızlı yemek yedikten sonra midede yanma oluyor ya da ağrı olabiliyor dikkat etmek lazım.

Mide ağrısı çoğunlukla yukarıdaki yorumda bahsedildiği gibi hızlı yemekten olabiliyor fakat daha çok yedikler dikkat edilmediğinden kaynaklanıyor.

Mide ağrısı çoğunlukla yukarıdaki yorumda bahsedildiği gibi hızlı yemekten olabiliyor fakat daha çok yedikler dikkat edilmediğinden kaynaklanıyor.

üşütmemeye bakın dostlar.özellikle ayağınızda mutlaka çorap olsun.yoksa mide ağrısından kıvranır durursunuz

Midemizin çalışma sistemi karışık. Bol meyve,sebze ve su tüketimi mide ağrılarına iyi geliyor.

Erkan Altuntaş delete 9 Mart 2017 17:14

Stres'te mide arısını tetikleyebiliyor. stres durumunda vücut ilk tepkiyi mide ve bağırsaklardan gösteriyor.

sıcak soğuk olayına çok dikkat etmek lazım.bir den soğuk bir şey yenilip içilmemeli

Midenin ağrısının sebepleri çok. Bitkisel çaylar mide ağrısına iyi geliyor tavsiye ederim.

Dişte ağrı yapan çürük varsa mide sorunu da çözülemiyormuş. Bu yüzden önce çürük olan dişin tedavi ettirilmesi gerekiyormuş.


EmoticonEmoticon