5 Şubat 2017 Pazar

Karın Ağrısı Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Karın ağrısı dendiği zaman çoğu kez mide ve göbek bölgesi kastedilmektedir. Vücudumuzdaki göğüs ve kasıklar arasındaki belirli bir bölgedeki ağrıya karın ağrısı denir.

Bir çoğumuz bu ağrıyı yaşamışızdır ve genelde sebebi hazımsızlıktır. Ağrının şiddetinin az veya çok olması sizi yanıltmasın. Hastalığın ciddi olup olmaması ağrı şiddetini arttırmaz veya azaltmaz. Önemli olan ağrının hangi bölümde olduğudur. Bu bölümler dörde ayrılır. Sol üst ve alt ile sağ üst ve alt olarak.

Karın olarak adlandırılan bölgede birçok organ bulunmaktadır. Karaciğer, apandisit, bağırsaklar… karın ağrısı sadece organlarla ilgili olmayabilir. Kan hastalıklarından herhangi biri de buna sebep olabilir. Eğer geçmeyen karın ağrılarınız varsa gastroenteroloji, genel cerrahi veya dahiliye uzmanına başvurunuz.

Karın ağrısı farklı şekillerde olabilir.

1-Genel Ağrı: Karın bölgesinin büyük bir çoğunluğunda hissediliyorsa bu gaz, mide virüsü, hazımsızlık veya bağırsak tıkanıklığından olabilir.
2-Kramp Şeklinde Ağrı: Bu ağrı şekli çoğu zaman zararsızdır. Gaz ve şişkinlikten kaynaklanır. Bu durum genelde ishal ile sonuçlanır. Eğer 24 saati aşan bir ağrınız varsa ve yüksek ateşte eşlik ediyorsa doktora görünmeniz gerekmektedir. Ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.
3-Ani ve Şiddetli Ağrılar: Bu ağrı türü aniden başlar ve çok şiddetli olur. Böyle durumlarda apandisit veya mide delinmesi gibi ciddi sonuçlardan şüphelenilir.

Karın Ağrısının Nedenleri

Karın ağrısına birçok şey sebep olabilir. Ciddi olabileceği gibi basit bir şey de olabilir. Genel de bir süre beklemek yerinde olacaktır.

Kabızlık, ishal, gaz, bağırsak sendromu, gıda alerjisi veya intoleransı, gıda zehirlenmeleri, mide ve bağırsak iltihabı. Bunlar yaygın bir şekilde görülen karın ağrısı nedenleridir. 
Yaygın olan nedenler dışında başka durumlarda ağrılara sebep olabilir.

Mide yanması, apandisit, çeşitli kan hastalıkları, böbrek taşları, ülser, gastrit, diyabet, bağırsak tıkanması, safra kesesi enfeksiyonu, bağırsaklara az kan gitmesi, hepatit, mide delinmesi, kalp krizi, bazı organlar – mide veya bağırsaktaki kanser vd.

Bir de yukarıda yazdığımız sebeplerin dışında olan durumlar vardır.

Adet krampları, kas gerilmesi, yumurtalık kistleri, dış gebelik, pelvik iltihabı, sistit, çikolata kistine neden olabilen kadın hastalığı gibi.

Tüm bu yazdıklarımız dikkate alınmalıdır. Bazen geçici basit bir sebepten oluşan ağrı bazen de ciddi sorunlardan kaynaklanan bir ağrı olabilir. Önemli olan sonucu ne olursa olsun tıbbi müdahalenin zamanında yapılmış olması. Eğer nefes almakta zorlanıyorsanız, hamile veya hamile kalma ihtimaliniz varsa, göbekte şişkinlik, ağrı alanında gerilme gibi belirtiler varsa ve ağrıyla birlikte vücudunuzun başka bir kısmı da ağrı içinde hissediliyorsa mutlaka acil durum pozisyonu alınız ve doktora görününüz.

Evde Yapılacak Basit Uygulamalar

1-Katı yiyeceklerden birkaç saat için uzak durun.
2-Kustuysanız 6 saat kadar bekleyin ve hafif yiyecekler alın. -Pirinç, kraker gibi. Süt ürünlerinden kaçının.-
3-Ağrı karın bölgesinin üst kısmındaysa ve yemeklerden sonra meydana geliyorsa, mide asidi ilaçları alabilirsiniz. (Öncelik tıbbi müdahale olmalıdır.)
4-Karnınıza sıcak kompres uygulayın.

Yukarıda yazılanlar dışında sağlıklı bir yaşam ve karın ağrısı sorunuyla karşılaşmamak için dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir.

Tüm bu yazılanlar internet ortamında yapılan incelemeler sonucunda meydana getirilmiştir.

Mide Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi için bkz.
dahiliye

17 yorum

bir rahatsızlığınız olduğu zaman hiç bir zaman bana bir şey olmaz demeyin.tedavi olun

Çok şükür şimdiye kadar şiddetli bir ağrı geçirmedim. Genelde kış aylarında zaman zaman oluyor söylediğiniz gibi sıcak kompres uyguluyorum bende.

Ben de genelde 2 numaralı kramp şeklinde oluyor. Ben bunu sürekli kuru yiyecekler tüketmeme bağlıyordum ancak bu yazıyı okuduktan sonra daha da önemsemeliyim bunu anladım.

Karın ağrısı çok dikkat edilmesi gereken bir durum aslında bir arkadaşımın önce karın ağrısı başlayıp daha sonra apandisiti patlamıştı.

Son zamanlarda çok fazla karın ağrısı yaşamaya başladım. Kendi teşhisimizden önce doktora görünmekte fayda var

Yukarıda yazılanlara bir de ben ekleme yapayım. Gecenin ikisinde makarna yemeyin. Ölüyorum karın ağrısından şu anda...

Kramp şeklinde olan ağrılar beni mahvediyor. Şimdiye kadar üstüne pek düşmedim ancak bir doktora gideceğim bunu okuduktan sonra

Bende çoğunlukla 2. maddedeki Kramp Şeklinde Ağrı baş gösteriyor. Tedavisini biraz eski usülle, karnımın üzerine havlu, havlunun üzerine ütü koyarak geçiriyorum.

Bende de genelde kramp şeklinde oluyor verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim en kısa zamanda bir doktora başvuracağım :)

2 gündür kan ağlıyorum resmen. Ne ağrıdır arkadaş geçmedi gitti. Tavsiyeleriniz için teşekkürler, deneyeceğim.

Benim de çok karnım ağrıyordu ama bu sebeplerden mi bilmiyorum. Yarın en yisi bir doktora gideyim. Bilgiler için teşekkür ederim.

Ölüyorum arkadaş sabaha kadar sürekli istifra ettim. Çıldırttı beni bu ağrı bulantı. Biraz iyileştim gibi önerileriniz deneyeceğim teşekkürler...

Kramp şeklinde ağrı oluyor bende genelde diğerlerini yaşamadım çok şükür. Ağrı nerede olursa olsun çok kötü oluyor.

Artık Bana Bağlısın delete 13 Mart 2017 10:04

Benim ağrılar genelde mide yanması oluyor. Burasıyla alakalı mı bilmiyorum ancak belki birinin işine yarar. Gaviscon şurup kullanıyorum ve tüm dertlerime deva oldu.

genel olarak ayak bölgesinin üşümesi karın bölgesini etkiler.gıda zehirlenmesi de bir etkendir

Karın ağrısı birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Bildiğim kadarı ile yapılan en önemli yanlışlardan birisi sıcak uygulaması bu ağrıyı bir müddet kesiyor ancak, daha ciddi problemlere yol açıyor.

2-3 yıl önce karın ağrılarım daha çok oluyordu ama böyle kramp ya da şiddetli olmadığı için doktora da bunun için gitmemiştim. Şimdi öyle olsa doktora kesinlikle giderim.


EmoticonEmoticon