26 Şubat 2017 Pazar

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Tedavileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, bir enfeksiyon türüdür ve alt idrar yolunu etkilediği zaman sistit, (masene enfeksiyonu) üst idrar yolunu etkilediği zaman ise piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) olarak adlandırılır. Bu hastalığa Dahiliye bakmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sorunlara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçebilir bazı zamanlar da doktorun vereceği antibiyotik ilaçlarla geçebilmektedir.

Alt İdrar Enfeksiyonu

İdrar yaparken yanma şikayeti varsa eğer genellikle üretraya ait bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Üretrik olarak adlandırılan bu duruma bel soğukluğu, cinsel birliktelik sırasında bulaşabilen mikroorganizmalar, vajinal krem ve kayganlaştırıcı gibi faktörler sebep olmaktadır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Zamanında tedavi edilmemiş olan alt idrar yolu enfeksiyonları zamanla mesaneden yukarı çıkarak farklı bölgelerde enfeksiyonlara sebep olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması tehlikeli bir durumdur ve bu hastalığa yakalanın kişilerin acil olarak tedavi olması gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

-          Ateş
-          Titreme
-          Bel ağrısı
-          Mide bulantısı
-          Bulanık idrar ve idrarda kan
-          Aniden başlayan kusma
-          İdrar miktarındaki değişim
-          Göbek bölgesinden aşağıda ağrı
-          Sık sık idrar çıkma

İdrar Enfeksiyonunun Nedenleri

-          Böbrek taşları
-          Kabızlık
-          Bakteriler
-          Mesanenin tamamen boşalmaması
-          Genital bölgedeki hijyen

Bu enfeksiyon türüne tanı koymak oldukça kolaydır. Laboratuvar ortamında yapılacak olan testler ve idrar kültürü yeterlidir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler için uygulanan antibiyotik tedavisi hastaların %80 inde iyileşme sağlamaktadır. Enfeksiyon sonucu oluşan ağrılar için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bol sıvı tüketmek, mekanik hijyen tedaviyi olumlu açıdan etkilemektedir.

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulmuştur.
19 yorum

Bu durumda biraz prostata benziyor gibi ama prostatın belirtileri daha kötü maalesef zor bir hastalık.

Paralel Park Edemeyen delete 27 Şubat 2017 09:01

Annem bu hastalıktan uzun zamandır çekiyor. Suyun içerisine karıştırdığı tadı çok çirkin olan bir ilacı var, şimdilik bu derdine derman oluyor ama en kısa zamanda doktora götüreceğim.

Acemi Şöför müsün delete 27 Şubat 2017 09:20

Hastane de çalıştığım durumlarda ilginç bir olay yaşadım. Yaptığım bir hatadan dolayı buna benzer bir hastalıktan müzdarip ve yalnızca kadınlara konulabilecek ICD10 tanı kodunu erkeğe girdirmiştik.

Herkesin başına gelebilecek sağlık sorunları, takip ediyorum sitenizi teşekkür ederim paylaşımlar için.

Sağlık önemli bir husus. Uzun zaman çektim bu enfeksiyon şeysini. Çok kötü :/

Kardeşim kaç gündür bu durumdan muzdarip, tedavilerini araştırırken buldum siteyi. Paylaşım için teşekkür ederim.

Günde neredeyse 15-20 defa tuvalete çıkıyorum acaba ters giden bir şeyler olabilir mi? Çok fazla sıvı da tüketmiyorum, günde 2-3 litre falan ancak...

İdrar yolları enfeksiyonları oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık. yazıda bahsedilen önlemlerin kesinlikle uygulanması gerekmektedir ve tabiki bu enfeksiyonuda antibiyotikler yardımı ile atlatabilirsin.

kadınlar da çok sık oluyor genelde. birliktelikte korunmak önemli.yoksa aids olunmasa bile 1 ay insanı mahvedecek hastalıklar mevcut

İşten çıkarken bir eczaneye uğrayıp bununla alakalı bir ilaç bakacağım. Evde bu hastalıkla uğraşan 2 kişi var. Çok zormuş öyle diyorlar.

Şu böbrek taşından ne çektim arkadaş ya :'( Teşekkürler paylaşım için.

Acayip bir bel arası ve sık sık tuvalete çıkıyorum. Sanırım enfeksiyon kaptım :( bilgilendirme için teşekkür ederim hemen bir doktora gideceğim.

enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız doktora kesin gidin. yoksa fena bir ağrı oluyor

İdrar yolu enfeksiyonu gerçekten hayatı zehir edebilir. Hayat kalitesini çok aşağılara çeken bir durum.

Türk Klasik Müziği Ustası Çehov delete 24 Mart 2017 17:26

Bu hastalıktan muzdarip en az 3 kişi var şu anda çevremde. İnsanlara bu yazıyı gönderdim bakalım işe yarar umarım.

Baş belası bir rahatsızlık kolay kolayda geçmiyor. Bence en iyi çözümü sabah aç karnına içilen maydonoz, limon karışımı.

Oldukaça sıkıntı yaratan bir rahatsızlık, kolaya kolayda geçmiyor ve zaman içinde tekrarlıya biliyor. İlaç tedavisinin yanı sıra doğal yöntemlerde işe yarıyor.

En Son Ne Okudun delete 19 Nisan 2017 16:58

Bunun ilacı olarak suyun içerisine karıştırılıp da içilen bir şey vardı ama adını hatırlayamadım. Tadı da çok çirkindi yahu.


EmoticonEmoticon