4 Şubat 2017 Cumartesi

Ağız Kuruluğu Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Ağız kuruluğu, ağız içerisinde belirli sebeplerden dolayı oluşan; tükürüksüz hale denir. Ağız yapısının sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için tükürüğe ihtiyaç vardır. Tükürük ağızın içini nemli tuttuğu gibi, yiyeceklerin parçalanmasında ve yutkunmada yardımcı olur. Bunun yanı sıra bir ağız temizleme aracıdır. Ağız kuruluğu tükürüğün yetersizliğinden kaynaklanır. Bu duruma tıp dilinde ‘kserostomi’ denir. 
Ağız kuruluğu her şeyden önce bir hastalık değildir. Daha çok bir ilacın etkisi veya bir hastalığın başlangıcı olarak kabul edilir. Tükürük salgısı yeterli seviyede olmadığı zaman ağızdaki dokular zarar görebilir, tat alma hissi azalabilir ve dişlerin çürüme riskini arttırır. Eğer ağız kuruluğu sürekli hale gelmiş ise tedavi olmanız gerekmektedir. Bir dişçi muayenesi, bu durumun nedenini anlamak, düzelmesi için tavsiye almak veya tedavi olmak ve diş eti hastalıklarına sebebiyet vermemek açısından önemlidir. Bunun yanı sıra bu kuruluğa sebep olacak bir hastalığın varlığından şüpheleniyorsanız dahiliye uzmanına görününüz.
Ağız kuruluğu hayatımızda birçok kez başımıza gelmiştir ve bu durum kısa sürede geçmiştir. Ancak bu durum uzun sürüyorsa veya kronik olarak ağız kuruluğu meydana geliyorsa ilaçların yan etkisinden dolayı olmuş olabilir. Eğer ilacın etkisi olduğunu düşünüyorsanız ilacı yazan doktorla iletişime geçiniz.
Bu rahatsızlığa Dahiliye bakmaktadır.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri

Bunların en başında doğal olarak ağız kuruluğu gelir. Bunun yanı sıra tükürük salgılarının yoğun olması, ağız kokusu, konuşurken veya yemek yerken zorlanma, ağız içinde yaralar, boğaz kuruluğu, yemeklere hassasiyet ve batma hissi de belirtiler olabilir.
Yukarıda yazılan belirtiler düzenli olarak görünüyorsa bir an önce muayene olmanız gerekmektedir. Düzenli olarak diş ve diş eti muayenesine gidiniz.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri 

Çoğu zaman olup da geçen ağız kuruluğunun dışında kronik olarak meydana gelen kuruluk belirtileri ağız kokusu ve yine yukarıda yazılan belirtilere ve zararlara sebep olabilir.

Susuz Kalmak: Gün içerisinde alacağımız su miktarı önemlidir. Bu ağızda kuruluğa sebep olacağı gibi farklı ciddi hastalıklara da yol açabilir. Eğer su kaybı ishal, aşırı terleme, kusma gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa sıvı alımı ihmal edilmemelidir.

Ağızdan Nefes Almak: Ağızdan nefes almak da yine ağız kuruluğuna sebep olacaktır. Bunun yanı sıra mikropların nefes alma yoluyla vücudumuza çabucak girmesine sebep olur.

Sigara İçmek: Sigara içen insanların çoğunda ağız kuruluğu durumu meydana gelmektedir. Sigara içindeki onca kimyasal madde tükürük salgılanmasını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca yine sigara da birçok ciddi hastalığa sebep olmaktadır.

Alkol Kullanmak: Alkol kullanımı da vücudun sıvıya ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır. Bu gibi zamanlarda su içilmelidir.

İlaçlar: Psikolojik birçok hastalık için reçete edilmiş ilaçlar ve alerji, tansiyon, kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçların yan etkileri içerisinde ağız kuruluğu bulunabilir. Bu ilaçların kimyasal yapısından dolayı tükürük bezleri olumsuz etkilenebilir bu da kuruluğa sebep olabilir.

Stres: Çoğu zaman başımıza gelen ağız kuruluğunun sebebi stres ve heyecandır. Kaygılıyken veya panik atak ve depresyon durumlarında da kuruluk meydana gelir. Dikkat edilmeli ve uzun süre kuruluğun devam edip etmediği gözlemlenmelidir.

Hastalıklar: Ağız kuruluğuna sebep olan bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Diyabet (şeker hastalığı), Sjögren Sendromu, Anemi, Kistik Fibrozis, Aizheimer bu hastalıklardandır.

Ağız Kuruluğu Tedavisi  

Öncelikle tedavi için belirtiler meydana gelince ve uzun sürüp bu durum sıklaşınca doktora gitmektir. En önemli ve doğru yöntem budur. Özellikle ilaçlardan meydana geldiğini düşünüyorsanız kesinlikle ilacı kesmeyip reçete eden doktora danışınız. Aksi halde mevcut hastalığınız farklı boyutlara ulaşabileceği gibi tedaviniz yarım kalacağından iyileşmeniz engellenir.

Günlük yaşamınızda yapacağınız bazı şeyler kuruluğu azaltabilir – durdurabilir.

1-Su alımını artırabilirsiniz.
2-Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durabilirsiniz.
3-Şekerleme ve limon aromalı pastiller tükürük salgısının artmasına sebep olabilir. Aynı zamanda şekersiz sakız da çiğneyebilirsiniz.
4-Eczacınızın veya diş doktorunuzun önereceğiz yapay tükürük tabletlerini kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde de satılmaktadır. (jel, pastil, sprey)

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan incelemeler sonucunda oluşturulmuştur.
Dahiliye

22 yorum

Kullandığım bir ağrı kesici hap vardı o ağzımın kurumasına sebep oluyordu. Sağlık ocağındaki doktor o markayı kullanmamı söyledi. Bazı insanlarda ilaçların yan etkileri belirgin olabiliyormuş.

Kış aylarında odada ki aşırı nemden dolayı bile insanın ağzı kuruyabiliyor bu yüzden her gün odayı havalandırmak ve en iyisi su içiyorum :)

Sanıldığından daha ciddi etkileri var. Kafeini fazla kaçıran biriyim azaltıyorum bugün itibari ile

Çok fazla su tüketmemiz gerekiyor. Günde ben en az 2 lt su içerek bu tip sorunların önüne geçiyorum

benimde zaman zaman ağzımda dilimde kuruyor su içiyorum ama yinede azalması 1-2 dakikalık oluyor bir türlü tam çözüm bulamadım

Daha önce bende de birkaç kez olmuştu bu sorun. Bilgim olmadığı için su içerek geçirmeye çalışıyordum.

su tüketimini arttırdım, kafein tüketimini azalttım, işe yarıyor gerçekten.

Ağız kuruluğu olduğu zaman diyabetten korkuyorum her zaman. Babam ve annemden hoş tecrübelerim yok. Allah kimseye bu illeti vermesin.

ağız kuruluğu rahatsızlığını ilk defa duyuyorum.dikkat edin dostlar kendinize

Bundaki en büyük etken stres. Yani en azından benim gözlemlerime göre...

Elektronik sigara kullanıyorum birazcık ağız kurutuyor. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Dikkat edeceğim yazılanlara.

bu kış çok ağız kurulugu oluyor benden nedense anlamadım suyu gayet çok içiyorum ama bir kaçını tekrar deneyeceğim tavsiyelerin

Yaz aylarında çok yorulduğum zamanlarda özellikle halı saha maçları olduğu zamanlar ağız kuruluk oluyor sanıyorum bu da su kaybından dolayı oluyor.

Benim de dilim ve damağımda sürekli kuruluklar oluyor ama sanırım elektronik sigarada kullandığım likitten kaynaklı bir durum. Hala anlayabilmiş değilim sebebini...

Bilgiler için teşekkürler, ilk defa duyduğum bilgiler var. Benimde ağzım çok kuruyor ama gece içtiğim alkolden :)

Yıllardır şeker hastalığı ile uğraşan annemin yine ağzı kurumaya ve çok fazla su içmeye başladı. Şekerin yükseldiğinden korkuyorum ve bugün doktoruna başvuracağız. Çok dikkat edilmeli.

Çok yorgun olduğum günlerde ağzım açık uyuyorum herhalde o yüzden uyandığımda ağzım kuru oluyor.

Bir yakınımdan da bildiğim üzere şeker hastalığı da ağız kuruluğu yapabiliyor. Bunun yanı sıra sigara kullanımı da ağız kuruluğuna yol açıyor.

Ramazan ayına da az kaldı 27 Mayısta başlıyor. Hem sıcak hava hem de oruç ağzımı kurutuyor ama iftarda kendime geliyorum.

ağız kuruluğu rahatsızlığı çok görülmez lakin ciddi anlamda rahatsız edicidir.

Pazar Neden Çalışmadın delete 27 Mart 2017 08:55

Ne illet bir şeydir şu ağız kuruluğu. Arada yaşıyorum, hemen test yaptırıyorum, ailede şeker hastası çok. İhmal etmeyin dostlar.

Emziren annelerin de ağızlarının aşırı kuruduğunu yeni öğrendim. Hiç aklıma gelmezdi.


EmoticonEmoticon