3 Ocak 2017 Salı

Tansiyonu Ne Düşürür

Kan
basıncınızı düşürmek için alabileceğiniz ilaçları almanın ötesinde proaktif önlemler bulunmaktadır. Doğru yaşam tarzı seçimlerini yapmak da kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.1. Fazla kilolarınızı verin

Kilo arttıkça kan basıncı sıklıkla artar. Aşırı kilo alırsanız, uyurken (uyku apnesi) nefesinizi  kesilebilir ve bu da kan basıncınızı yükseltir.
Kilo kaybı, kan basıncını kontrol etmek için en etkili yaşam tarzı değişikliklerinden biridir. Sadece 10 kilo (4,5 kilogram) kaybetmek kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.
Kilo vermenin yanı sıra, genel olarak beline de göz kulak olmalısınız. Belinize çok fazla ağırlık taşırsanız sizi yüksek tansiyon riski altına sokabilir.

Genel olarak:
Bel ölçümleri 40 santimetre (102 santimetre) 'yi aşarsa erkekler risk altındadır.
Kadınlar, bel ölçümü 35 inçten (89 santimetre) daha büyükse risk altındadır.
Bu rakamlar etnik gruplar arasında değişmektedir. Sizin için sağlıklı bir bel ölçümü konusunda doktorunuza danışın.

2. Düzenli olarak egzersiz yapın

Düzenli fiziksel aktivite - haftanın en az 30 dakikasında - kan basıncınızı 4 ila 9 milimetre civa (mm Hg) düşürebilir. Azimli olmanız önemlidir çünkü egzersiz yapmayı bırakırsanız, tansiyonunuz tekrar yükselebilir.

Eğer biraz yüksek kan basıncınız (prehipertansiyon) varsa, egzersiz tam olarak hipertansiyon geliştirmeyi önlemenize yardımcı olabilir. Hipertansiyonunuz zaten varsa, düzenli fiziksel aktivite kan basıncınızı daha güvenli seviyelere indirebilir.

Kan basıncını düşürmek için en iyi egzersiz türleri yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme veya dans içerir. Güç eğitimi de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bir egzersiz programı geliştirmeyle ilgili doktorunuzla konuşun.

3. Sağlıklı beslenme

Tahılların, meyvelerin, sebzelerin ve az yağlı süt ürünlerinden zengin doymuş yağ ve kolesterolden zengin bir diyet yemek, kan basıncınızı 14 mm Hg'ye kadar düşürebilir. Bu beslenme planı, Hipertansiyonun Önlenmesi için Diyet Yaklaşımları (DASH) diyeti olarak bilinir.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek kolay değildir, ancak bu ipuçlarıyla sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz: Bir gıda günlüğü tutun. Bir hafta bile olsa, yediğiniz şeyleri yazmanız, gerçek yeme alışkanlıklarına şaşırtıcı bir ışık tutabilir. Ne yediğinizi, ne kadar, ne zaman ve neden izleyeceğiniz yolu gösterecektir.

Potasyumu arttırmayı düşünün. Potasyum sodyumun kan basıncına olan etkilerini azaltabilir. Potasyumun en iyi kaynağı, besin takviyeleri yerine meyveler ve sebzelerdir. Sizin için en iyi olan potasyum seviyesi hakkında doktorunuzla konuşun.
Akıllı bir alışveriş yapın. Yemek yediğinizde yiyecek etiketlerini okuyun ve dışarıda yemek yediğinizde sağlıklı beslenme planına da sadık kalın.

4. Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltın

 Diyetinizdeki sodyumdaki küçük bir azalma bile kan basıncını 2 ila 8 mm Hg azaltabilir. Sodyum tüketiminin kan basıncına etkisi kişi grupları arasında değişir. Genel olarak, sodyumun günde 2,300 miligramdan (mg) daha düşük bir seviyeye sınırlandırılması gerekir.

 Bununla birlikte, daha düşük bir sodyum tüketimi - günde 1,500 mg veya daha az - daha fazla tuz hassasiyeti olan insanlar için uygundur, bunlara :51 yaş ve üzeri herkes Yüksek tansiyon, diyabet veya kronik böbrek hastalığı teşhisi konan herkes

 Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun: Yemek etiketlerini okuyun. Mümkünse, normalde satın aldığınız gıdaların ve içeceklerin düşük sodyum alternatiflerini seçin. Daha az işlenmiş gıdayı ye. Gıdalarda doğal olarak az miktarda sodyum oluşur. Çoğu sodyum işleme sırasında ilave edilir. Tuz ekleme. Sadece 1 seviyelik bir çay kaşığı tuz 2.300 mg sodyum içerir. Yemeğinize lezzet katmak için şifalı otlar veya baharatlar kullanın.  Diyetinizdeki sodyumun aniden azaltılabileceğini hissetmiyorsanız yavaş yavaş geri çekin. Damağınız zamanla alışır.

5. İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayın

 Alkol sağlığınız için hem iyi hem de kötü olabilir. Az miktarda alınması kan basıncınızı potansiyel olarak 2 ila 4 mm Hg düşürebilir. Ancak çok fazla alkol tüketirseniz, bu koruyucu etki kaybolur - kadınlar ve 65 yaşından büyük erkekler için genellikle günde bir bardaktan fazla içecek, 65 yaş ve altı olanlar için günde ikiten fazla olmamalı.

6. Sigarayı bırakın

 İçtiğiniz her sigara, bitirdikten sonra birkaç dakika kan basıncınızı yükseltir. Sigarayı bırakmak tansiyonunuzun normale dönmesine yardımcı olur. Yaşı dikkate almaksızın sigarayı bırakanlar, yaşam beklentisinde önemli artışlar gösterirler.

7. Kafeini kes
Kan basıncında kafeinin oynadığı rol hala tartışılıyor. Kafein nadiren tüketen insanlarda kan basıncını 10 mm Hg kadar arttırabilir, ancak alışılmış kahve içicilerinde kan basıncına pek az etkisi ya da güçlü etkisi yoktur.
Kronik kafein durumunun kan basıncına etkileri net olmasa da, kan basıncında hafif bir artış olasılığı mevcuttur.


8. Stresinizi azaltın

Kronik stres yüksek tansiyonun önemli nedenidir. Strese tepki verirseniz, sağlıksız yiyecekler yiyerek, içki içerken ya da sigara içerken ara sıra stres yüksek tansiyona sebep olur.
İş, aile, ekonomi veya hastalık şeyleri düşünmek için kendinize zaman ayırın. Strese neden olanı öğrendikten sonra, stresin nasıl ortadan kaldırılacağını veya azaltılacağını düşünün.
Tüm stresörlerinizi yok edemezseniz, en azından daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilirsiniz. 

Aşağıdakileri yapmayı deneyin:
Beklentilerinizi değiştirin. İşleri halletmek için kendinize zaman tanıyın. Hayır demeyi öğrenebilir ve yönetilebilir limitler içinde yaşayabilirsiniz. Değiştiremediğiniz şeyleri kabul etmeyi öğrenmeye çalışın.
Kontrolünüz altındaki sorunları düşünün ve bunları çözmek için bir plan yapın. İş yerindeki zorlukları veya aile üyeleri ile evde sorunlar hakkında patronunuzla konuşabilirsiniz.
Stres tetiklerinizi bilin. Her tetikleyiciden kaçının. Örneğin, sizi rahatsız eden insanlarla daha az zaman harcayın veya yoğun  trafikte araba kullanmaktan kaçının.

Dinlenmek ve hoşunuza giden etkinlikler yapmak için zaman ayırın. Sessizce oturmak ve derin nefes almak için günde 15-20 dakika ayırın. Stresli bir tempoda "rahatlatıcı faaliyetler" vasıtasıyla acele edinmeden, yaptıklarınızdan kasıtlı olarak zevk almaya çalışın.

Dahiliye5 yorum

Allah'a şükür bu yaşıma kadar çok nadiren tansiyonumun düştüğü olmuştur. Burada öğrendiklerim sayesinde artık tansiyonum düştüğünde ne yapacağım hakkında da bilgi sahibi oldum.

Birkaç kere tansiyonum düşmesi yaşamıştım bu yüzden kafeinli içecek almaya ve beslenmeme dikkat ediyorum

Daha 25 yaşında iken yüksek tansiyondan şikayet eder hale geldim. Doktorum bir sürü araştırmadan sonra stres kaynaklı olduğunu söyledi. SOnuç olarak işimi değiştirdim ve rahattım. Ancak yeni çalıştığım yerde 2 sene sonra aynı olmaya başladı.

Tuzsuz ayran ve yoğurt tansiyonun düşmesine yardımcı oluyor ama dikkat etmek lazım tuzlu ayran olmamasına çünkü tuzlu olanı yükseltiyor.

Tansiyon problemlerini neredeyse herkes zaman, zaman yaşıyor. Yazıda belirtiğiniz öneriler tansiyonu dengelemek için işe yarar öneriler.


EmoticonEmoticon