19 Kasım 2016 Cumartesi

Online hesap makinesi IVF Bebek sahibi olma şansınızı artırıyor

Çiftler, yeni bir çevrimiçi hesap makinesini kullanarak, birden fazla IVF tedavisi döngüsünde bebek sahibi olma şansınızı artirabilir.

Aracı geliştiren Aberdeen Üniversiteli araştırmacılar, çiftlerin beklentilerini şekillendirmesine ve tedavilerini planlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Bu Çevrimiçi hesap makinesi, IVF yoluyla denenen 113.000'den fazla kadının verilerine dayanıyor.

Bir kadının yaşı, bebek sahibi olma şansındaki en önemli faktördür.
30 yaşından sonra, çiftlerin şansı azalmaya başlar ve kadının düşünemediği uzun süre azalmaya devam ediyor.

IVF başarısını tahmin eden diğer hesaplayıcılar da var, ancak altı taneye kadar IVF döngüleri ve dondurulmuş embriyoların kullanımındaki faktörler için ilk tahmin veren tek hesap makinesi var.

Başarıdakı pay
Çiftler, toplanan yumurta sayısına, aktarılan embriyoların sağlığına ve donması için toplanan embriyo sayısına bağlı olarak, ilk IVF tedavisinden önce ve sonra şanslarını artirabilir.

Bu bilgilere dayanarak,  çiftlerin şansı daha sonra gelecek döngüler için ayarlanabilir.

IVF nedir?

In vitro fertilizasyon (IVF) doğurganlık sorunları olan çiftlerin bebek sahibi olmasına yardımcı olan çeşitli tekniklerden biridir.

IVF sırasında bir yumurta kadının yumurtalıklarından alınır ve bir laboratuarda sperm ile döllenir.

Döllenmiş yumurta, embriyo olarak adlandırılır ve büyümek ve gelişmek için kadının rahmına geri gönderilir.
Kadınlarda kısırlığın yaygın nedenleri arasında düzenli ovülasyon eksikliği, fallop tüplerinin bloke edilmesi ve endometriozis gıbı etkeler rol almakta,Ancak çiftlerin% 25'inde kısırlığın nedeni açıklanamıyor

Bebek sahıbı olamamanın en yaygın nedeni erkeklerde spermin kalitesi düşük olmasıdır,
2013 sonuna kadar IVF veya Icsi (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu) nedeniyle beş milyondan fazla insan doğmuştu,

Aberdeen Üniversitesi'ndeki tıbbi istatistik araştırması uzmanı David McLernon, İngiltere'de tüm lisanslı fertilite tedavileri hakkında bilgi toplayan İnsan Dölleme ve Embriyoloji Kurumu'ndan alınan verileri kullanarak hesap makinesini kurmak için dört yıl harcadı.

Hesap makinesinin, IVF tedavisi alıp almayacağına karar vermek için çiftlerin kullanmamaları gerektiğini söyledi.


Ve söz konusu aracın klinisyenler, fon sağlayıcılar ve politika yapıcılar tarafından da kullanılabileceğini söyledi.

Sayın McLernon'un hesap makinesini geliştirmeye yönelik araştırması, kadının BMI'sını, etnisitesini, sigara içme durumunu veya IVF başarısını hesaplamada alkol alımını hesaba katamadı  ve bu da doğurganlığı etkileyebilir.

Fertility Network UK'un başkanı Susan Seenan, geliştirdikleri hesap makinesinin hastaların doğurganlık tedavileri hakkında daha bilinçli kararlar almalarını umduğunu söyledi.

This Is The Oldest Page

1 yorum so far

Hiç bilgimin olmadığı bir konuda yeni bir şey öğrendim. Hele ki bu sağlık konusunda olunca insan okuduğundan bir şeyler kazanmış hissediyor. Teşekkürler paylaşımlarınız için.


EmoticonEmoticon