22 Kasım 2016 Salı

Bebeklerde sağırlık ve bilinmesi gereken şeyler


Bebeklerdeki işitme kaybıyla ilgili her şey - nedenler, testler, tedaviler ve önleme, bir uzman tarafından açıklanmaktadır.

Bebeğin işitme engelini, sebebi ile ilgili ipuçları almak, durumu teşhis etmek zor olduğunda ailelerin işi zorlaşır.Genetik faktörler çocuklarda sağırlık riskini artırmada önemli bir rol oynasa da, bilmemiz gereken birçok önlenebilir faktör vardır.

   Çocuklarda işitme kaybının nedenleri nelerdir?
Anne veya babanızın veya büyükanne ve büyükbabanızın işitme problemleri olmuşsa çocuğunuzun risk altında olabileceği ihtimali yüksektir.

Viral enfeksiyonun çocuğu etkileyebileceği, özellikle gebeliğin ilk üç ayı boyunca gebelik sırasında viral enfeksiyana muzdarip olmanız durumunda yüksek bir risk söz konusudur.

Hamileyken X-ışınlarına maruz kaldıysanız, radyasyon büyüyen fetüsün işitme yeteneğini etkileyebileceğinden, bebeği işitme kaybı açısından sorun varmı yokmu test etmek akıllıca olacaktır.

Hamilelik sırasında hipotiroidi çeken kadınlarda işitme kaybı veya sağırlık olasılığı yüksektir; bu durum tiroid hormonlarının eksikliğinin olduğu bir durumdur.

Düşük doğum ağırlığı olan ve ciddi yenidoğan sarılığı olan bebekler işitme kaybına uğrayabilir.


7 yorum

Bir yakınımın bebeği 3 yaşına kadar hiç konuşmayınca sonrasında doktor sağır olduğu için sizi duyamadığından konuşamıyor demişti.Bebeklere de her konuda dikkat etmek gerek.

Bu yazıyı okuduktan sonra x ray cihazından geçmemek için bir güvenlik görevlisi ile tartıştım. Hamile karımın illa ki cihazdan geçmesi gerektiğini söyledi. Avm girişlerinde bulunan cihazlar bebeğe zarar veriyorlar mı?

Anne ve babalar bu konulara çok dikkat etmeli ayrıca çocuk gelişimi hakkında bilgiler de edinmeli.

annenin hamilelik döneminde kendsine çok dikkat etmesi gerekiyor.en ufak bir sıkıntı çocuğu etkiliyor

Bilmiyorsan Ben Yapayım delete 27 Şubat 2017 09:29

Mükemmel bir yazı olmuş. Kimse bebeğinin hasta olmasını istemez ama bilinçlenmek zorundayız. Her hastalığı erken teşhisi ve hakkında bilinmesi gereken bir sürü değişkeni var.

Mehmet Ali Mert delete 20 Mart 2017 12:06

Allah göstermesin amcaoğlunun çocuğunda var gibi hemen girip araştırmak istedim, paylaşımınız bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

çok faydalı bir konu seçmişsi,niz


EmoticonEmoticon